توصيه ها و هشدارهاي سازما ن آتش نشاني در خصوص فصل سرما

توصيه ها و هشدارهاي سازما ن آتش نشاني در خصوص فصل سرما

توصيه ها و هشدارهاي سازما ن آتش نشاني در خصوص فصل سرما

  با   فرا رسيدن  فصل خزان و كاهش تدريجي هوا  و متعاقب آن  استفاده  شهروندان از وسايل گازسوز و حرارتي در منازل مسكوني ،  به دليل سهل انگاري و عدم رعايت نكات ايمني  توسط  بعضي از  شهروندان هر ساله شاهد بروز حوادث ناگواري در خصوص استفاده  وسايل گازسوز و گاز گرفتگي  شهروندان گرامي هستيم.

 خوشبختانه در سالهاي  اخير با همكاري و مشاركت خوب شهروندان شاهد كاهش چشمگير اين گونه حوادث در سطح  شهر يزد بوده ايم . لذا  اين سازمان در راستاي ترويج فرهنگ ايمني و كاهش خطرات وخسارات جاني و مالي با برگزاري كلاسهاي آموزشي در سطح مدارس ، پاركها ، مساجد و ساير اماكن عمومي و همچنين چاپ بروشور توصيه هاي ايمني  گام موثري در اين زمينه برداشته است .

مدير عامل سازمان در اين رابطه گفت : عمده دلايل گازگرفتگي  ، عدم خروج مناسب گازهاي سمي از وسايل گازسوز به بيرون از محيط منزل و اشكال در نصب لوله واتصالات دانست و رعایت توصيه هاي ايمني زير را لازمه شهر و  خانه اي ايمن و به دور از خطر دانست.    

1-      همواره محل اتصال دودكش به وسايل گازسوز بازرسي و از محكم بودن آنها اطمينان حاصل شود

2-   وجود كلاهك H  شكل علاوه بر اينكه از نفوذ برف وباران و افتادن ساير اشياء به داخل دودكش جلوگيري مي كند در انتقال دود به بيرون ساختمان نقش موثري دارد .

3-      لازم است انتهاي دودكش حداقل 1 متر از سطح بلندترين نقطه ساخنمان  بالاتر باشد

4-   در صورتي كه بخاري با شعله آبي نسوزد اين امر را بايد جدي گرفت زيرا ممكن است اين مشكل ناشي از نرسيدن هواي كافي به  بخا ري باشد .

5-      در مكاني كه بخاري گازسوز قرار دارد روزنه اي را براي تبادل هوا در نظر بگيريد .

6-      هر جند يكبار شيلنگ ، لوله و كلاهك  وسايال گاز سوز را مورد  بررسي  قرار داده و نسبت به رفع مشكل آنها اقدام نمائيد .

7-       توصيه مي گردد به منظور افزايش ضريب ايمني وسايل گاز سوز از سنسورهاي هشدار دهنده گاز co2  استفاده شود

8-      استفاده مشترك از دودكش بسيار خطرناك است و دودكش هاي فلزي بايد در مسير خود با بست مخصوص محكم شده  به نحوي كه از جدا شدن اتصالات جلوگيري شود .

9-      براي منازل و فضاهاي محدود و بسته هيچگاه از بخاري بدون دوكش استفاده ننمائيد چون به طور حتم باعث توليد گاز منوكسيد كربن مي شود و در صورت بسته بودن فضا مسوميت با سرعت بيشتري ايجاد مي گردد .

ضمناٌ اين سازمان آمادگي  لازم را براي ارائه آموزشهاي ايمني ، مشاوره و بازديد از اماكن مختلف در جهت  بالابردن ضريب ايمني را اعلام مي دارد .