بیشتر بدانید

تاریخچه آتش نشاني درشهر يزد:
در سالهای دور بدنبال وقوع چندين آتش سوزي بزرگ در شهر يزد از جمله حريق بزرگ نفت فروشي در حوالي میدان امير چقماق و نبود نیروها و امكانات متمرکز آتش نشانی از یک سو و به موازات آن گسترش و توسعه شهرنشینی ، افزایش جمعیت و احداث مراکز تجاری ، صنعتی و ... ، مسئولان شهرداری را برآن داشت تا اولين واحد آتش نشاني را تاسیس نمایند.
اولین واحد آتش نشانی یزد در 25 دي ماه 1342  در ميدان آزادي با 4 آتش نشان و يك دستگاه خودرو بنزيني جمس با دو حلقه شيلنگ و يك عدد گالن 20 ليتري كف شروع  به کار نمود. اين ايستگاه به مدت يك ماه در ميدان مذکور مستقر و بعد از آن به گاراژي واقع در خيابان دهم فروردين منتقل گردیدكه تا سال 1362 در همين محل مستقر بود.
اين ايستگاه آتش نشانی در اطفای آتش سوزی  كارگاه بزرگ رختخواب دوزي در تاريخ 26/4/1356 که 11 هزار دست رختخواب آماده مورد حریق بود و همچنين در اطفای حریق گسترده كارخانه  نساجي سعادت يزد نيزنقش بسزائي داشت.
تا  سال 1372 آتش نشاني يزد به صورت يكي از واحدهاي شهرداري اداره مي شد که از فروردين ماه سال 1373 با عنوان سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد به صورت سازمان رسما كار خود را شروع نمود.

ضمناٌ مديران  ايستگاه آتش نشاني از زمان تاسيس تا سال 72 به ترتيب آقايان هدايت اكبر زاغي ، حسن رستگاري ،رضا شرافت ، حسين رضايي ، عباس نقش باف ، رشيدي ، اكبر پهلوان ايراني ، زاهد و حاجي كريمي بوده است و از سال 73 كه دايره آتش نشاني به سازمان تبديل گرديد مديران به ترتيب آقايان شهبازيان ، كريمي ، رحمت آبادي ، حكيم زاده ، حيدري ، حفيظي ، حيدري ، سرمست و سيد محمد ميرجليلي، میرشمسی، سيد محمد ميرجليلي بوده است و از آبان ماه سال 1400 تا كنون مديريت اين سازمان بر عهده آقاي سيدمحمد حسینی پور مي باشد .

این سازمان در حال حاضر دارای 13 ایستگاه می باشد که مشخصات آنها به شرح ذیل می باشد:
ردیف ایستگاه نشانی
1 شماره 1 بلوار طالقانی روبروی آزمایشگاه مرکزی
2 شماره 2 بلوار دشتی جنب شهرداری حمیدیا
3 شماره 3 دروازه قرآن بلوار شهید سرگرد سامعی
4 شماره 4 جاده شهرک صنعتی
5 شماره 5 بلوار صابریزدی نبش میدان سلطان پناه
6 شماره 6 خ سید گلسرخ کوچه لرد کیوان
7 شماره 7 بلوار مدرس جنب پارک بزرگ شهر
8 شماره 8 امامشهر بلوار شیخ کلینی
9 شماره 9 بلوار آتش نشان جنب پمپ بنزین سیلو
10 شماره 10 فلکه پنجم آزادشهر
11 شماره 11 خ انقلاب کوچه شهدای محمودآباد
12 شماره 12 مهرآوران نبش میدان امام هادی
13 شماره 13 میدان امام علی ع