وقوع روزانه 7 مورد حریق و حادثه در شهر یزد

وقوع روزانه 7 مورد حریق و حادثه در شهر یزد


وقوع روزانه 7 مورد حریق و حادثه در شهر یزد

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد اعلام داشت: میانگین روزانه 7 مورد حریق و حادثه در سطح شهر به ستاد فرماندهی این سازمان اعلام می گردد که بیش از 1300 مورد آتش سوزی و حدود 1000 مورد حادثه در 11 ماه اخیر گزارش گردیده است که متاسفانه منجر به فوت 32 نفر گردیده و با آمادگی و سرعت عمل آتش نشانان بیش از 391 نفر در این عملیاتها نجات یافته اند که از این تعداد 221 نفر مصدوم جهت اقدامات درمانی تحویل ورژانس گردیده اند.

 وی افزود بیشترین آمار  آتش سوزیها مربوط به سوزاندن زباله و ضایعات در اماکن مخروبه و معابر بوده که این موضوع می تواند برای محیط زیست و سلامتی شهروندان خطر جدی باشد .خوشبختانه عملکرد واحد پیشگیری و انجام آموزشهای ایمنی و آتش نشانی به شهروندان ، باعث کاهش حریق منازل مسکونی و تجاری نسبت به سال گذشته گردیده که امیدواریم با همکاری همگان بتوانیم شاهد کاهش این آمار باشیم . 

ضمنا به استحضار مردم عزیز می رساند که تصادفات، آوار و ریزش ساختمان، حوادث آسانسور و محبوس شدن افراد در خودرو و منازل گوشه ای از حوادث شهر یزد است  که بیشترین حضور آتش نشانان در حوادث مربوط به آبگرفتگی معابر در سطح شهر و منازل مسکونی  بوده است.

سید محمد میرجلیلی در ادامه اظهار داشت : استاندارد جهانی زمان رسیدن خودروهای آتش نشانی به حریق و حادثه بین 3 تا 5 دقیقه می باشد که لازمه رسیدن به این زمان داشتن نیروی انسانی مجرب و متعهد ،خودروها و ایستگاههای استاندارد با شعاع عملکرد مناسب و ... می باشد که خوشبختانه با پیگیریهای به عمل آمده و مساعدت مجموعه شورای اسلامی شهر یزد و شهردار محترم و همکاری مدیریت بحران استان مراحل ساخت ایستگاه شماره 10 واقع در میدان ولیعصر آزادشهر با پیشرفت فیزیکی بیش از 50 درصد در حال اجرا است. از دیگر اقدامات در این خصوص همکاری با حوزه معاونت ترافیک شهر یزد و راه اندازی سامانه موج سبز در چهار راههای سطح شهر برای عبور خودروهای امدادی در زمان ماموریت است که نقش مهمی در کاهش زمان رسیدن خودروها به محل حریق و حوادث به ویژه در زمانهای پر ترافیک خواهد داشت .

تجهیز یکدستگاه خودروی میدلام به پمپ و تجهیزات آتش نشانی برای اولین بار در استان با بالاترین استانداردهای موجود و هچنین تعمیر کلیه خودروهای اطفائی سایر شهرستانها و ادارات مرتبط از دیگر اقدامات این سازمان در سال جاری بوده است که امیدواریم در سالهای آتی نیز این اقدام ادامه یابد.

برگزاری المپیاد ورزشی ، عملیاتی استانی در یزد به منظور ارتقای سطح آمادگی جسمانی آتش نشانان به مناسبت 7 مهرماه روز آتش نشانی و برگزاری مراسم جشن خانوادگی پرسنل آتش نشانی از دیگر فعالیتهای این سازمان بوده است.

در بحث آموزشهای ایمنی و آتش نشانی  با رویکرد پیشگیری ، آمادگی و مقابله با حوادث ،  آموزشهای مربوطه به صورت تئوری و عملی در مدارس ، مساجد ، ادارات ، پارکها و ...  به بیش از 25 هزار نفر ارائه گردیده است.در خصوص جذب آتش نشانان د اوطلب با استفاده از الگوی کشورهای موفق و بومی سازی فرایند جذب نیروها ی داوطلب اقدامات خوبی انجام گردیده   که  همکاری و جذب این افراد در تمام مجتمع های مسکونی ، ادارات ، محله ها ، و پایگاهای بسیج در دستور کار واحد آموزش سازمان می باشد .

امید است با مشارکت هرچه بیشتر همشهریان گرامی در خصوص رعایت مسائل ایمنی شاهد کاهش خسارات جانی و مالی در شهر دارالعباده یزد باشیم.