نرم افزار کمک به آتش نشان ها روی تلفن هوشمند

نرم افزار کمک به آتش نشان ها روی تلفن هوشمند


نرم افزار کمک به آتش نشان ها روی تلفن هوشمند

محققان یک موسسه فناوری در سوئیس با استفاده از تلفن هوشمند اکسپریا اکتیو نرم افزاری برای بررسی عملکرد فعالیتهای آتش نشانها در جریان آتش سوزی تولید کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در میانه یک آتش سوزی، آتش نشانها با اتکا به کار گروهی با شعله ها مقابله می کنند و زندگی انسانها را نجات می دهند، اما دریافت یک تصویر واضح از آنچه که رخ داده کار دشواری است.

محققان برای کمک به این وضعیت سیستمی طراحی کرده اند که با استفاده از تلفنهای هوشمند عملکرد آتش نشان ها را هنگام زبانه کشیدن ضبط می کند و این امکان را برای آنها فراهم می کند تا بررسی کند که چه اقداماتی می توان در راستای بهبود عملکرد انجام داد.

سیگنالهای حیاتی آتش نشانها از جمله ضربان قلب و نرخ تنفس در دستگاه های پیشین عرضه شده بود اما از آنجا که موقعیت یاب ماهواره ای داخل ساختمان کار نمی کند، دسترسی به اطلاعات درباره عملکرد گروه زمانی که داخل ساختمان قرار می گیرند دشوار می شود.

سباستین فیس و همکارانش در موسسه فناوری فدرال سوئیس در زوریخ برای حل این چالش به استفاده از تلفن هوشمند اکسپریا اکتیو سونی روی آوردند.

این تلفن که دارای سیتم عامل اندروید است دارای دو قابلیت سودمند است. اول این که از یک فشار سنج برخوردار است که از آن می توان برای محاسبه ارتفاع تلفن از سطح دریا استفاده کرد که این امر موقعیت آتش نشان را در طبقات یک ساختمان مشخص می کند. دوم این که این تلفن از یک فرمت وایرلس به نام ANT استفاده می کند که با استفاده از آن می تواند به سایر تلفنها در 20 متری خود متصل شود، این ویژگی به اعضای یک تیم این امکان را می دهد که نزدیک بودن یا دوربودن آنها نسبت به یکدیگر را شناسایی کند.

این تلفن همچنین دارای قابلیت اتصال وایرلس به دستگاه هایی چون مونیتورهای قلب و قدم سنج است. قابلیت اتصال این تلفن بسیار سریع بوده و کمتر از یک ثانیه حتی سریعتر از بلوتوث انجام می شود بنابراین در مواقعی که حرکت سریع و اضطراری بوده بسیاری کاربردی تلقی می شود.

وقتی که یک تیم از عملیات باز می گردد، اطلاعات داخل تلفن در یک نرم افزار که برای تصویر سازی فعالیتهای آتش نشانها طراحی شده وارد می شود. این سیستم تاکنون روی 71 آتش نشان در دپارتمان آتش نشانی فرودگاه زوریخ که شهر را هم پوشش می دهد آزمایش شده است.

این نرم افزار یک سری طرح تولید می کند که نشان دهنده نزدیکی آتش نشانها به یکدیگر است، پس از آن مشخص می شود که عملکرد آنها چقدر سریع بوده است، این تصویرسازی ها بینش منحصر به فردی درباره همکاری در مأموریتهای آتش نشانی فراهم می کند.