تكرار حوادث آوار نگران كننده است

تكرار حوادث آوار نگران كننده است


تكرار حوادث آوار نگران كننده است

فرو ریختن یک ساختمان و قربانی شدن ساکنان آن يا ريزش ديواره هاي كانال ، چاه و قربانی شدن كارگران در اثر حفاريها و گود برداریهاي غیر اصولی و نا ایمن از جمله حوادث نگران کننده در سطح شهر یزد است .

 به گزارش روابط عمومي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري يزد ، مديرعامل آتش نشاني يزد گفت : بطور مستقیم حوادثی از این دست در شهر یزد رخ می دهد و شهروندان در تماس با سامانه 125 درخواست کمک و امداد رسانی می کنند . نجاتگران آتش نشانی با حضور به موقع در محل اینگونه حوادث ، تلاش می کنند مددجويان را از زیر آوار خارج کنند ، اما در برخی اوقات این عملیات موفقیت آمیز نیست و آنان تنها جنازه ی اعضای یک خانواده را که در بسیاری مواقع كارگران و کودکان هستند ، از زیر انبوهی از آوار خارج می کنند .

سيدعباس ميرشمسي افزود : انتشار اینگونه اخبار بسیار دردناک و تاثرآور است اما نگران کننده تر از آن تکرار این حوادث است . حوادثی که در دیگر کشور ها نظیر کمتری دارد و حتی انتشار اخبار حوادث آوار در ایران برای اعتبار و آبروی بین المللی کشور نیز زیانبار است . تخریب ساختمانهای فرسوده و ساخت و ساز ساختمانهای جدید در تمامی کشورها امری متداول است ، اما ريزش ديواره چاه و آوار سقف در اینگونه اماکن رایج  نیست . تکرار اینگونه حوادث این گمان را تقویت می کند که مالكان و دست اندر کاران صنعت ساختمان سازی فقط به منافع سرشار این حرفه توجه دارند و از تنها چیزی که غفلت می کنند ساخت و ساز ایمن و بدون خطر است .

وي با بيان اينكه در جریان ساخت یک ساختمان جدید هزینه های ایمن سازی و رفتار اصولی و بدون خطر ، درصد بسیار ناچیزی از هزینه های یک ساختمان را تشکیل می دهد گفت : اما باز هم برخی سازندگان ساختمان ها به این مساله توجه كمتری دارند و جان و مال مردم را قربانی سهل انگاری فرصت طلبانه خود می کنند ، لذا سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد بنا به مسئولیت خود برای پیشگیری از وقوع این حوادث به مالكان و سازندگان ساختمانها و دست اندرکاران ذیربط توصيه مي نمايد كه در صنعت ساختمان سازي مسائل ايمني را كاملاً رعايت نمايند .

آدرس کوتاه :