ایمنی در کارگاه ها و تعمیرگاه های اتومبیل

ایمنی در کارگاه ها و تعمیرگاه های اتومبیل


ایمنی در کارگاه ها و تعمیرگاه های اتومبیل

موارد ایمنی زیر در ارتباط با رعایت نکات ایمنی و پیشگیری از بروز حریق در خصوص تعمیرگاه های اتومبیل و
یا شغل های مشابه بوده تا بدین وسیله بتوانیم آمار بسیاری ازحریق های مربوطه را کاهش دهیم .

این موارد به طور کلی عبارتند از :

1. در داخل تمامی تعمیرگاه های اتومبیل بخصوص تعمیرگاه اتومبیل های بنزینی ،استفاده از هر گونه منبع حرارتی که دارای شعله روباز باشد بایستی خودداری شود .

2. سعی شود برای شستشوی قطعات اتومیبل از بنزین استفاده نشده ، چنانچه این کار لزوماً انجام گیرد بایستی در محیط باز و پس از شستشو فوراً بنزین را در ظرف فلزی درپوش داری قرار دهند تا به آسانی تبخیر نگردد .

3. ضروری است همیشه مراقب باشیم کف تعمیرگاه ها آغشته به مایعاتی از قببیل بنزین ، نفت ، گازوئیل و مشتقات نفتی نبوده و پارچه های آغشته به روغن را در تعمیرگاه نگهداری نکنیم . هنگامیکه پارچه های آغشته به روغن جمع آوری و روی هم ریخته شود ، بخودی خود گرم می شود و درجه حرات را بالا می برد و ممکن است تا حدود 65 درجه سانتی گراد برسانند، مخصوصاً پارچه های پنبه ای اگر روغنی باشد بسیار خطرناک بوده و در صورتیکه در مجاورت مواد قابل اشتعال باشد حریق گسترش می یابد .

4. سعی شود لباس هایتان آغشته به بنزین نشود و از شستشوی لباس با بنزین خودداری گردد . زیرا هنگام شستشو، بنزین در دمای معمولی و حتی در دمای زیر صفر بخار شده و بخارات حاصله که از هوا سنگین تر می باشد طی مسافت قابل ملاحظه ای به منبع حرارتی یا هر گونه منبع تولید جرقه رسیده و باعث برگشت شعله و در نتیجه انفجار می گردد .

5. حداقل در تعمیرگاه یکدستگاه خاموش کننده شش کیلویی پودری در معرض دید و در ارتفاع مناسب نصب شود .
( حداکثر ارتفاع ازبالای خاموش کننده تا کف تمام شده 50/1 سانتی متر باشد )

6. سعی شود به هیچ وجه در داخل تعمیرگاه سیگار نکشید و تابلویی را هم به این مضمون « سیگار کشیدن ممنوع » نصب نمائید .

7. سرپرست کارگاه و کلیه پرسنل مربوطه باید با طرز کار کپسول های خاموش کننده و جعبه های آب آتش نشانی بطور عملی و تئوری آشنایی داشته و هر 3 ماه یکبار تمرین عملی آتش نشانی انجام دهند تا در موقع لزوم بتوانند بموقع و قبل از گسترش ، آتش را مهار و خاموش سازند وجهت این امر مهم همشهریان گرامی می توانند با شماره تلفن 7255505 اداره آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی مشهد تماس گرفته تا اطلاعات کامل در مورد برگزاری و نحوه
آموزش های ایمنی در سطوح مختلف را دریافت کنند که در نتیجه باعث سلامتی و ایمنی پرسنل و تأسیسات خواهد بود

آدرس کوتاه :